Inicjatywa dla uchodźców z Ukrainy

W dniu 07.05.2022 r., Stowarzyszenie na rzecz innowacji i edukacji zorganizowało wycieczkę do Warszawy dla 69 uchodźców wojennych z Ukrainy, przebywających w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku.  

Piesze zwiedzanie stolicy rozpoczęło się od historii wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Pani przewodnik przedstawiła dzieje zegara umieszczonego na dominującej nad Placem Zamkowym Wieży Zygmuntowskiej, który w dniu 17 września 1939 roku, w wyniku hitlerowskiego bombardowania i pożaru, zatrzymał się wskazując godzinę 11.15. Zegar ponownie ożył w dniu 19 lipca 1974 roku o godzinie 11.15, dzięki warszawskim rzemieślnikom.

Trzygodzinny program zwiedzania stolicy obejmował przedstawienie historii i zabytków Starego Miasta, które zostało odbudowane po katastrofalnych zniszczeniach podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku, sięgających około 90%. Opowiedziano o symbolach Starego Miasta: Placu Zamkowym z Kolumną Zygmunta III Wazy; Archikatedrze Św. Jana. Wszyscy zgodnie z legendą, trzykrotnie obchodzili spiżowy dzwon z XVII wieku, aby przyniósł im szczęście.

 Uczestnicy zapoznali się z historią  pomnika Warszawskiej Syrenki na Rynku Starego Miasta – herbowego godła Warszawy, a także z legendą o Bazyliszku, który strzegł ukrytych skarbów w piwnicach jednej z kamienic na rogu ulicy Krzywe Koło.  

Podziwiano pozostałości murów obronnych Warszawy oraz Barbakan, a na Rynku Nowego Miasta dom urodzenia odkrywczyni polonu i radu – Marii  Skłodowskiej-Curie.  

Zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia rozpoczęto od pomnika Mikołaja Kopernika. Odwiedziliśmy bazylikę Świętego Krzyża. Podziwialiśmy dom Fryderyka Chopina.  Przechadzaliśmy się obok Uniwersytetu Warszawskiego, pałacu Tyszkiewiczów oraz kościoła Wizytek, przy którym postawiono pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przewodnik opowiedział historię hotelu Bristol. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki z XVII w. będący siedzibą Prezydenta Polski oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego – polskiego generała i marszałka Francji, a także pomnik Adama Mickiewicza – największego polskiego wieszcza.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy zapoznali się z historią jednego z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych placów Warszawy z Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem Józefa Piłsudskiego, pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziwiano budynek Metropolitan, Hotel Europejskiego, Gmach Sądów Wojskowych, Hotel Victoria i Ogród Saski.

 

Uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej odbywającej się w salach Zamku Królewskiego. Pani przewodnik oprowadziła nas po najpiękniejszych królewskich apartamentach, przedstawiając dzieła sztuki oraz insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaków (korona, berło, jabłko).

Na zakończenie uczestnicy dostali drobne upominki. 

 

Środki na realizację zadania pochodzą z dotacji celowej
na realizację projektu wolontariackiego
Banku BNP PARIBAS  „Inicjatywa dla uchodźców z Ukrainy”.