Kultura bez barier – „Betlejem Polskie”

W ramach prowadzonych działań statutowych Stowarzyszenie na Rzecz Innowacji
i Edukacji w dniu 28 stycznia 2024r. zorganizowało wycieczkę dla 45 osób
z niepełnosprawnościami do Centrum Folkloru Polskiego Karolin na sztukę „Betlejem Polskie” wg Lucjana Rydla.

Na scenie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie podziwialiśmy 150 wykonawców – aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry “Mazowsza” w barwnym, rozśpiewanym i roztańczonym widowisku z humorem i ognistym tańcem, z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełnym najpiękniejszych kolęd i pastorałek.  

Sztuka przedstawiona w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności,
w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych ukazuje polski krajobraz
i rzeczywistość historyczną, gdzie Pan Jezus rodzi się wśród polskiej zimy, Betlejem leży gdzieś w Polsce. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem. Betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.  

Publiczność przenosi się do najważniejszych  momentów w historii Polski – do chwili odzyskania Niepodległości, ale także do odsieczy wiedeńskiej, legionów Dąbrowskiego, strajku dzieci we Wrześni, zsyłek na Sybir czy Powstania Warszawskiego.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli zorganizować działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, mających na celu ułatwienie im z korzystania z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym.

Zadanie sfinansowane ze środków własnych Stowarzyszenia na Rzecz Innowacji i Edukacji oraz darowizn przekazanych na działalność statutową.