Międzynarodowe warsztaty edukacyjne z filcowania

W dniach 26 – 30 czerwca 2022 r. gościliśmy naszych przyjaciół z Węgier w ramach realizacji projektu Erasmus+ Reduce inequalities: stay active, happy and healthy!

Pięciodniowe szkolenie rozpoczęliśmy od wizyty w zagrodzie edukacyjnej „Ale Heca”.

To był cudowny czas relaksu i nauki poprzez zabawę. Nasi uczestnicy wzięli udział w warsztatach z filcowania czyli tworzenia obrazów z wełny. Nauczyliśmy się filcować z pasemek wełny czesankowej filcowe obrazki, poznaliśmy wełnę czesankową. Zaciekawił nas dotyk świeżo ostrzyżonej wełny.

W trakcie warsztatów zostaliśmy zapoznani z zastosowaniem wełny, jak pozyskujemy wełnę owczą, co to jest filcowanie wełny i jak powstaje tkanina.

Tworzyliśmy zaplanowany projekt układając wełnę w formy, pocierając, płucząc, wyciskając
i susząc. Układanie pasemek kolorowej wełny, wyzwala kreatywność. Każdy obraz jest inny
i nie wymaga zdolności plastycznych, żeby zrobić niepowtarzalną pracę. Lanie wodą i robienie piany z mydła to super zabawa i dodatkowa atrakcja przy filcowaniu.

Przeszliśmy ścieżki edukacyjne, które są przyjazną formą nauczania odnoszącą się do różnych dziedzin życia. To idealny sposób na połączenie nauki i zabawy i poznanie naszych gości z Węgier. Poznaliśmy rolę zwierząt w życiu człowieka: zwierzę jako przyjaciel, jako siła robocza, jako źródło pożywienia oraz sposoby przystosowania się zwierząt do różnych pór roku. Karmiliśmy zwierzęta znajdujące się w zagrodzie.

A na koniec było ognisko.