W dniu 4 czerwca 2024 r. grupa seniorów biorąca udział w projekcie z prowadzenia działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień wzięła udział w wycieczce do Zamościa.
Zwiedziliśmy browar w Zwierzyńcu. Pani przewodnik (radomianka) przybliżyła historię budynku, w którym od XIX wieku warzone jest piwo. Poznaliśmy historię warzenia lokalnych gatunków piwa. Zwiedzieliśmy dawne pomieszczenia produkcyjne. Przygotowana trasa prezentuje nie tylko historię miejsca, ale także technologię produkcji. Czekał na nas szereg atrakcji m.in.: ekspozycja świetlna, projekcje multimedialne, instalacja z beczek, pozostałości kolejki, warzelnia i fermentownia oraz ekspozycje składników używanych do produkcji piwa.
„Miasto idealne” rozpoczęliśmy od poznania jego historii. Zamość, jako prywatne miasto, założył Jan Zamoyski, na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej, która stanowiła od XIV wieku część Królestwa Polskiego. Lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ miasto leżało na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych: jeden biegł z Lublina do Lwowa, a drugi z Rusi, przez Sandomierz, do Krakowa. Według planów hetmana, Zamość miał być zarówno siedzibą rodu, jak i ośrodkiem kulturalnym. Prywatne miasto szlacheckie zostało założone w 1580 roku, na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, Jana Zamoyskiego.
W roku 1589 Zamość stał się stolicą Ordynacji Zamojskiej, założonej przez jego właściciela. A wkrótce powstała tutaj Akademia Zamojska, będąca trzecią uczelnią wyższą w kraju.
Złote czasy dla Zamościa przypadły na wiek XVII, który to był czasem największego i najszybszego rozwoju miasta. Na niewielkiej przestrzeni funkcjonował tutaj istny miks kulturowy. Żyła tutaj ludność Polska, jak również Grecy, Ormianie, czy też Żydzi.
Powiada się, że określenie „Stół Szwedzki” wywodzi się z tamtejszych czasów, z okresu oblężenia Zamościa przez Szwedów. Przed odstąpieniem od oblężenia, król szwedzki Karol X Gustaw, zaproponował urządzenie w murach miasta pożegnalnej uczty. Jednak Polacy domyśliwszy się, że jest to podstęp, wynieśli przed mury stoły z jedzeniem dla Szwedów. Ale bez ław, tak, aby Szwedzi nie zasiedzieli się tutaj nazbyt długo.
Zwiedziliśmy Twierdzę Zamość, która obok Jasnej Góry, Gdańska i Twierdzy w Łańcucie, oparła się Szwedom.
Przez Bramę Lwowską weszliśmy na teren Starego Miasta i rozpoczęliśmy zwiedzanie Zamościa, nazywanego „Perłą Renesansu”, wspaniałego przykładu renesansowego miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Zwiedziliśmy barokowy kościół franciszkanów z 1685 r. pw. Zwiastowania NMP, który był jedną z największych polskich świątyń XVII wieku.
Zakochaliśmy się w urzekających kamienicach ormiańskich na Rynku Wielkim oraz pięknym Ratuszem oraz w Rynku Solnym.
Podziwialiśmy Pałac Zamoyskich oraz Pomnik Jana Zamoyskiego. Nie mogło zabraknąć odwiedzin Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Przeszliśmy trasę turystyczną Bastion VII i szlak widokowy.
To wszystko udało nam się zobaczyć dzięki wspanialej Pani Przewodnik Joannie Budzyńskiej, która zachwyciła uczestników wiedza historyczną. Musimy wrócić na Roztocze na dłużej.
Zadanie publiczne „Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów” finansowane jest ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Radomia.