W dniu 28 sierpnia 2024 r. Stowarzyszenie na Rzecz Innowacji i Edukacji po raz kolejny zorganizowało wyjazd zagraniczny. Tym razem wyruszyliśmy do Berlina z grupą 55 osób
z niepełnosprawnościami i ich opiekunami, seniorami oraz wolontariuszami.
Wyjazd stanowił integralną część działań integracyjno-edukacyjnych, mających na celu wsparcie aktywizacji społecznej i kulturalnej osób z ograniczonym dostępem do oferty turystyczno-edukacyjnej. Szczególną uwagę podczas planowania poświęciliśmy wymogom turystyki wytchnieniowej, która ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami
i ich opiekunom możliwości odpoczynku, regeneracji psychicznej oraz odciążenia emocjonalnego.
Celem wyjazdu było nie tylko poznanie historii Berlina i jego znaczenia w dziejach Europy, odwiedzenie miejsc pamięci narodowej i refleksji historycznej czy rozwijanie zainteresowań kulturowych i społecznych uczestników, ale przede wszystkim budowanie relacji międzypokoleniowych, przeciwdziałanie izolacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i seniorów, ale także stworzenie przestrzeni odpoczynku psychicznego i emocjonalnego dla opiekunów i podopiecznych wraz z promowaniem dostępnej turystyki jako formy rehabilitacji społecznej.
Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się od symbolicznej Bramy Brandenburskiej. Odwiedziliśmy także Pomnik Ofiar Holocaustu, który stał się przestrzenią refleksji i rozmów na temat pamięci historycznej.
W czasie przejazdu przez centrum Berlina uczestnicy mogli zobaczyć m.in. Reichstag, Alexanderplatz, Katedrę Berlińską oraz Wyspę Muzeów.
Zwiedziliśmy także East Side Gallery, gdzie mogliśmy zobaczyć fragmenty Muru Berlińskiego.
Po obiedzie mieliśmy czas wolny na spacer po okolicznych uliczkach i zakup pamiątek.
Wycieczka była nie tylko okazją do poznania historii i kultury Berlina, ale również do integracji, wspólnego spędzenia czasu i przełamywania barier. Była to przestrzeń do budowania relacji, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.
Turystyka wytchnieniowa, będąca częścią wyjazdu, miała istotny wpływ na poprawę kondycji psychicznej zarówno uczestników z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunów.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie wyjazdu – dzięki Państwa wsparciu możliwe było stworzenie przestrzeni pełnej bezpieczeństwa, empatii
i aktywnego uczestnictwa.
Projekt sfinansowany ze środków własnych Stowarzyszenia na Rzecz Innowacji
i Edukacji oraz pozyskanemu wsparciu finansowemu od Sponsora.