Stowarzyszenie na Mistrzostwach Europy Formacji Tanecznych – Kalisz 2018

Za nami wielkie taneczne święto – Mistrzostwa Europy Formacji Tanecznych WDSF – European DanceSport Championship Formation Latin., które odbyły się 9 czerwca 2018 r.
w Kaliszu. Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny Stowarzyszenie na Rzecz Innowacji i Edukacji mogło wspierać młodych i utalentowanych tancerzy oraz trenerów formacji CMG Radom.

Patronat nad mistrzostwami objął Prezydent Miasta Kalisza Pan Grzegorz Sapiński. Organizatorami tej spektakularnej imprezy byli: Federacja Tańca Sportowego z Elbląga, jako członek zwyczajny World DanceSport Federation oraz Klub Tańca Sportowego „CMG”. Stowarzyszenie było współorganizatorem tej prestiżowej imprezy.

Warto wspomnieć, że ostatnie Mistrzostwa Europy Formacji Tanecznych zostały zorganizowane w Niemczech w  2014 r. Dzięki olbrzymim staraniom Pana Cezarego Gruszki z Akademii Tańca CMG przy współpracy z Urzędem Miasta Kalisza udało się zorganizować tak prestiżową imprezę w Polsce ponownie po 20 latach.

Na  parkiecie hali sportowo – widowiskowej „Kalisz – Arena” zaprezentowało się blisko 300 tancerzy z 13 mistrzowskich formacji. Publiczność mogła podziwiać najlepsze światowe formacje. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały formacje z ośmiu krajów: Anglii, Austrii, Białorusi, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji i Węgier. Większość formacji to finaliści Mistrzostw Świata Formacji Latynoamerykańskich z 2017 r.

W tym roku, relację na żywo z Mistrzostw Europy Formacji Latynoamerykańskich  przeprowadzoną przez naszą radomską telewizję Zebrra,TV obejrzało ponad 10 tysięcy widzów na naszym kontynencie. Zawody w hali Arena także zgromadziły kilkuset kibiców. W tym miejscu dziękujemy wszystkim za doping na hali, a szczególne słowa uznania kierujemy do formacyjnej rodziny „Elita” z Oświęcimia!  

Formacja CMG Radom był jednym z dwóch polskich zespołów, które otrzymały nominację do reprezentowania kraju w tych zawodach. W punktacji końcowej CMG Radom prowadzone przez Cezarego Ggruszkę i Marka Michalkiewicza uplasowało się na 8 pozycji, pokonując m.in. Mistrza Polski z 2017 r. czy półfinalistów Mistrzostw Świata!!!

Jest to rewelacyjny wynik, zważywszy, że tancerze w większości nie mający ukończonych 17 lat stratowali w kategorii dorosłych i zostali 8 formacją w Europie! Uzyskali bardzo dobre noty sędziowskie za technikę tańca, muzykalność ruchów, synchronizację, choreografię  czy  prezentację. Awans do rundy półfinałowej w tak elitarnej imprezie jest ogromnym sukcesem dla młodych tancerzy, uczniów radomskich gimnazjów i szkół średnich.

Pomimo młodego wieku, formacja CMG Radom jest bardzo utytułowanym zespołem, który po raz pierwszy zaistniał w 2011 na Mistrzostwach Polski Formacji Latynoamerykańskich w Przemyślu.

W kategorii do 15 lat, tancerze CMG Radom czterokrotnie zdobyli już złote medale Mistrzostw Polski zarówno Federacji Tańca Sportowego, jak i Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Stanęli na najwyższym miejscu podium  w Mistrzostwach Polski FTS w kategorii powyżej 15 roku życia, dzięki czemu reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata Formacji Tanecznych w Bremen w 2016 r., zostając 15 formacją Świata. Formacja CMG Radom zdobyła także całą pulę złotych medali podczas Międzynarodowych Turniejów Radom Open, a także na mistrzostwach organizowanych w Austrii i na Węgrzech.

CMG Radom to zgrana ekipa zdolnych, młodych ludzi, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy, godzinom spędzonym na treningach, pogodzeniu nauki i hobby mogą godnie reprezentować nasze Miasto i Polskę na tak ważnych imprezach tanecznych.

Na osiągnięty sukces złożyło się wiele czynników: talent, ciężka praca, zarówno tancerzy jak  i  trenerów, systematyczność, ponoszenie wielu wyrzeczeń, wytrwałość w dążeniu do założonych celów. Można powiedzieć, że wykorzystano elementy metody SAMART: cel został sprecyzowany, był mierzalny, jednocześnie był atrakcyjny i realistyczny i osiągnięty w zakładanym czasie. A tak naprawdę, to dzięki współpracy trenerów, tancerzy i rodziców formacja CMG Radom została VIII formacją Europy!

Jako stowarzyszenie prowadzące działalność na rzecz upowszechniania kultury fizycznej i sportu dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz niepełnosprawnych, a także podejmujące działania w sferze rozwoju rekreacji ruchowej i podnoszenia sprawności fizycznej, w tym popularyzowanie i promocja różnych form jesteśmy dumni, że możemy być częścią społeczności formacyjnej.

Gratulujemy tancerzom i trenerom osiągniętego wyniku. Brakuje słów, by opisać wzruszenie jakie nam towarzyszyło patrząc na CMG Radom z Orłem na piersi. Serca nam rosną, rozpiera nas duma, kiedy możemy dopingować Waszą formację. Jesteśmy bardzo dumni z Waszych osiągnięć. I mamy nadzieję, że będziemy dalej współpracować przy realizacji kolejnych tanecznych przedsięwzięć.

Przed formacją CMG Radom już we wrześniu następne wyzwanie, jakimi są Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych  FTS. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!